Horsted Keynes produce and craft show
The range of kitchen produce was impressive, from preserves, to cakes, scones, biscuits and pies.
The number of handicraft entries was down, but the standard was high.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAbout 150 visitors came to view the impressive displays of flowers and vegetables at the show, which took place August 3.
The organisers where particularly pleased to have nine first-timers and five children entering. They would like to thank the committee, the helpers, everyone who took part and all those who came in the afternoon, to enjoy the show, the prize-giving and the raffle.
Results:
Vegetable Section - Food for Thought Salver
1st Wilf Pollard, 2nd Mick Nesbitt, 3rd Reg Stewart
Rose Section - Janis Leedham Trophy
1st Marion White, 2nd Margaret Davey, 3rd Pam Nesbitt
Sweet Pea Section - Selina Luckhurst Cup
1st Mick Nesbitt, 2nd Lorna Shimmen, 3rd Reg Stewart and Peggy Rothwell
Flower Section - The Cinder Hill Cup
1st Lorna Shimmen, 2nd Margaret Davey, 3rd Pam Nesbitt
Preserves Section - Sayers and Carter Cup
1st Francis Gordon, 2nd Veronica Griffiths, 3rd Peggy Rothwell
Meat Pie Section - Tony Maynard Trophy
1st Brian Davey, 2nd Jeni Sharpe, 3rd Kay McNaughton
Baking Section - Brian Feeley Memorial Salver
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad1st Carole McNaughton and Pam Nesbitt, 2nd Brian Davey, 3rd jeni Sharpe
Set Recipe Cake - Christopher Floris Memorial Cup
1st Jeni Sharpe, 2nd Marion White, 3rd Veronica Griffiths
Wines & Beverages Section - The Allen Family Trophy
1st Marion White and Simeon Lee, 2nd Pam Nesbitt and Jess Sharpe
Needlework Section - Helen Marie Cup
1st Marion White
Handicraft Section - Dean Edwards Cup
1st Marion White, 2nd Brian Davey
Painting Section - Mick Nesbitt Cup
1st Carole McNaughton, 2nd Maddie Bowers, 3rd Lydia McNaughton
Photography Section - David Wilson Shield
1st Peggy Rothwell, 2nd Maddie Bowers, 3rd Lorna Shimmen
Children 7 and Under - Rixons Orchard Cup
1st Lydia McNaughton, 2nd Alfie Bowers
Children 8 to 11 – Royal British Legion Trophy
1st Maddie Bowers
Children 12 to 15 - H K Stores Trophy
1st Simeon Lee, 2nd Georgina Griffiths
Victor Ludorum - The Mill Cup
1st Margaret Davey 206, 2nd Wilf Pollard 195, 3rd Mick Nesbitt 180
Best First Timer Peggy Rothwell
Best Best Men-Only Cake
Mike Bowers, who received a special prize.
George Evans Trophy – Best Horticultural
Wilf Pollard – Peas