Bowls: West Sussex can’t beat the neighbours this time

THE West Sussex Premier team were defeated when they visited East Sussex.

Following their excellent win at home the previous week they were looking for another to strengthen their position in the table.

But on the slow mats at Hailsham they started badly, winning only one game in the first session and drawing two in the second session to trail by 12-4 at lunch.

In the afternoon they improved, taking four points in the third session and four points in the final session, with both fours, who had drawn their morning games, winning by large margins – 19-9 and 15-2.

This gave West Sussex a final total of 14 points in a 26-14 defeat and a consolation that they had achieved one more point at Hailsham than their group rivals Kent.

In the pairs The Martlets’ Malcolm Rollings with Lavant’s Peter Whale won 13-9 and 16-14 while in the other pair The Martlets’ Chris Blackman lost 19-10 and 11-10.

In the fours Bognor’s Rose Jalley, Lavant’s Peter Winter and the Martlets Marc Lancaster and Mel Lillywhite drew 10-10 and won 15-2.

The captain’s Player of the Match was Malcolm Rollings.

BOGNOR GOODWOODS

Bognor Goodwoods’ Brenda Jones played in the first England ladies’ international against a strong Ireland team.

Ireland were expected to win but England pulled off a surprise win, helped in no small measure by Brenda’s four wins from six games.

Bognor Goodwoods Blue had a convincing win over Walberton in the County Knock-out cup,

New England ladies’ international Brenda Jones led her team of E Jones, E Cooke and D Fair to a 21-12 victory over Walberton’s M Jupp, D Meakins, F Styles and D Brooks-Kibble despite the visitors starting with a win on the first end.

There was an even heavier win for the Blues, with M Fair, B Williams, R Jalley and M Steel (skip) leading throughout for a 27-10 win over R Styles, C Inglis, A Howson and K Robin.

The friendly mat was also won by Goodwoods with J Simmons, G Roope, G King and D Lovell (skip) beating D Page, S Colwell, L Jupp and N Inglis 31-9.

Bognor Goodwoods Green had a six points to nil win over Upper Beeding.

Eric Jones, Betty Williams, Marlene Steel and Brenda Jones (skip) won 21-12 while Rose Jalley, Mary Fair, Derek Fair and Brian Mills (skip) took all but six of the 21 ends to win 24-8. The overall score was 45-20.

CRABLANDS

A friendly between the Cormorants and the Bitterns resulted in a decisive win for the Cormorants, who won on all three mats and by 21 shots.

Scores: Jan Obermayer, Joan Homewood, Brian Berry & Joyce Heritage won 23-15 against Brian Baxendell, Sylvia Compton, Stevie Brooks & Ted Murrell; Peter Latchford, Derek Eggleton, Mike Tucker & Wally Obermayer won 23-12 against Jean Tolhurst, Iris Brown, Geoff Brown & Roy Tolhurst; Doe Berry, Joyce Abel, Tony Heritage & Mollie Back won 19-17 against Sheila Plaistow, Yvonne Clifton, Les Howland & Jim Saunders.

The Coromrants played an away league match against Mannings Heath, with the hosts winning overall by 29 Shots and taking all six points.

Scores: Jan Obermayer, Derek Eggleton, Brian Berry & Joyce Heritage lost 21-18; Joyce Abel, Wally Obermayer, Martin Hunt & Mollie Back lost 37-11.

The Bitterns visited Ashington Owls but gained only two points, winning on one mat and losing 49-40.

Scores: Meg Pocock, Yvonne Clifton, Les Howland & Jim Saunders lost 29-16; Stevie Brooks, Iris Brown, Geoff Brown & Lil Tuck won 24-20.

FITTLEWORTH

Very good wins on all three mats for Fittleworth at home to Midhurst resulted in an 86-35 victory.

Scores: Jean Lucking, Audrey Hodgson, Alan Jordan, Betty Williams won 25-10; Murial Cook, Roger Lucking, Sheila Allen, Gina Barnfield won 21-14; Lynn White, Tony Broughton, Sue Judd, Charlie, Martin won 40-11.

Fittleworth won 51-48 at Bury, winning on two out of three mats.

Scores: Lynn White, Tony Broughton, Bernard Adsett, Charlie Martin won 23-14; Nancy Goodyer, Jane Adsett, Alan Jordan, Dave Herbert lost 20-13; Murial Cook, Pauline Gilpin, Sheila Allen, Sue Judd won 15-14.

DONNINGTON

All five parts of Donnington SMBC got together at Donnington Hall for their annual club Supper.

It was well-attended and an entertaining quiz was devised by chairwoman Maggie Maggs.

After a very satisfying meal the 21 prizes from the raffle were given out, organised by Les Stewart.

The club meet for roll-up sessions on Monday, Tuesday and Friday afternoons, 2pm to 4.30pm, and Wednesday and Friday evenings from 7pm to 9pm.

Anyone interested in joining the club should contact Maggie Maggs on 01243 789427 or John Roberts, the captain, on 01243 775401.

ARUN

Arun were drawn against Worthing (Field Place) in the first round of the national Denny Cup competition, with two rinks playing away and two at home.

The overall score was 86-72 to Arun and their most succesful rink at home was B Rebbeck, C Spicer, D Leach and M Edgecock, who won 30-7. The other winning rink at home was R Leggett, P Miles, P Hannum and T Sayer, who won 21-20.

Away from home, T Arnold, B Butler, S Mead and M Bonnar drew 23-23 and B Why, R Hobbs, L Corne and G Leaman lost 22-12.

In the next round Arun will play Palmerston or Chawton Park.

In first round of the national over-60s’ double rink championship, Arun A won 42-34 against Worthing Pavilion.

At home B Rebbeck, B Butler, C Spicer and D Leach won 20-14; away, P Miles, R Hobbs, B Horsley and L Corne won 22-20.

In the second round Arun A face the Isle of Wight team.

Arun 124 West Surrey 87

The West Surrey Bowling Association were the visitors in this six-rink men’s fixture.

The halfway stage of ten ends saw Arun 26 shots up and they consolidated that lead throughout the second half to run out winners by 37 shots.

Scores: J Dyke, M Campbell, E Dewing, P Phillips won 17-14; D Parker, V May, J Olliver, D Ford won 18-15; N Short, D Spink, R Bishop, G Leaman won 23-13; B Why, W Branford, D Adams, R Gardner won 20-17; C Chester, N Bashford, A Avery, F Taylor won 29-15; G Whitaker, P Green, M Philpot, B Jones won 17-13.

Sutton 100 Arun 126

Arun claimed success at Sutton in Surrey with a 26-shot advantage, winning on three rinks with one drawn.

Scores: M Campbell, G Herrington, J Weatherall, B Jones won 23-13; J Dyke, D Winchester, M Johnson, B Horsley won 26-15; P Lacy, M Adams, J Olliver, D Ford won 24-17; G Finch, W Branford, E Mitchell, R Gardner lost 21-20; R Pearson, D Matkins, E Dewing, R Friday drew 19-19; C Burnard, J Gilpin, R Bishop, J Newell lost 15-14.

Arun 141 Preston 84

Arun were at home against a good strong Preston team and were successful by 57 shots – winning on five rinks and losing on one.

Scores: G Whitaker, D Hurdle, J Greenfield, R Friday won 29-8; B Why, D Holland, J Newell, P Phillips won 20-15; N Waddock, B Sales, B Fitch, E King won 22-10; D Goodenough, B Smith, B Sandford, R Gardner won 23-14; R Lincoln, M Hunt, D Ford, J Muffett won 24-13; B Rebbeck, D Spink, E Dewing, B Napper lost 24-23.

Eastbourne 64 Arun Ladies 131

Arun Ladies’ first league game of the season resulted in very good win from which they took 10.5 points.

Scores: C Hobbs, J Whitfield, I Brooker, B Spicer won 28-6; L Curtis, B Collins, J Taffurelli, M Richards won 23-10; P Rampton, L Baxter, D Latter, W Adams drew 15-15; J Foster, S Stocker, G Conley, M King won 21-11; D Anderson, M Bacon, M Phillips, A Janman won 26-8; J Simmons, L Napper, B Jones, C Horsley won 18-14.

Arun Ladies 33 IOW 31

Arun Ladies played in the Mason’s Trophy Cup with one team away and one at home.

It was a nail-biting game which Arun managed to win by two shots.

Scores: Home – L Curtis, S Stocker, G Conley, C Horsley won 15-13; Away – D Mitchell, I Brooker, J Taffurelli, M Richards drew 18-18.