RESULTS: Arun District Council - Western area

0
Have your say

Below is a list of the Arun District Council elections held yesterday (Thursday, May 5).

ALDWICK EAST

(two seats)

*Gillian Brown (C) 1310

*Robin Brown (C) 1226

Thomas Collier (UKIP) 283

Stella Coppard 268

DAWSON Richard Dawson (L) 264

William Toovey (LD) 320

Darrell Hardy (LD) 302

Turnout 52.98%

C hold

ALDWICK WEST

(two seats)

Phil Hitchins (C) 1506

*Jacqui Maconachie (C) 1305

Peter Lee (LD) 443

Gary Smith (LD) 410

Turnout 51.94 %

C hold

BARNHAM

(three seats)

*Jean Goad (C)onservative 2012

John Charles (C) 1699

*Dougal Maconachie (C) 1415

Graham Parvin (LD) 691

Anchorette Parvin-Blackstone (LD) 597

Tricia Wales (UKIP) 543

ROBINSON John Robinson (BNP) 244

Turnout 43.99 %

C hold

BERSTED

(three seats)

Adam Cunard (C) 820

*Ann Smee (C) 833

*Simon McDougall (LD) 776

Martin Lury (LD) 668

Berni Millam (LD) 498

Ann Rapnik (UKIP) 479

Ian McIsaac (L) 434

Michelle White (L) 405

Turnout 36.35%

C gain

FELPHAM EAST

(two seats)

*Paul English (C) 1283

*John Holman (C) 1133

Claire Jones (L) 280

Alan Gale (LD) 220

Adrian Thorpe (LD) 213

Turnout 47.38%

C hold

FELPHAM WEST

(two seats)

*Gill Madeley (C) 1077

*Elaine Stainton (C) 970

George Stride (UKIP) 407

Roslyn Kissell (LD) 298

Richard Sampford (L) 252

Michelle Hibbert (LD) 182

Turnout 26.74%

C hold

HOTHAM

(two seats)

*Jeanette Warr (LD) 534

David Edwards (C) 529

*Paul Wells (LD) 502

Stephen Reynolds (C) 438

Michael Jones (L) 246

Paul Makinson (L) 198

Patrick Radbourne (BNP) 106

Turnout 36.84%

One C gain, one LD loss

MARINE

(two seats)

*Jim Brooks (I) 605

*Andrew Evans (C) 539

David Meagher (LD) 271

Stephen Kerrigan (LD) 253

Adam Vernone (L) 252

Gloria Mowatt (BNP) 136

Turnout 37.13%

I hold, C hold

MIDDLETON-ON-SEA

(two seats)

*Barbara Oakley (C) 1274

*Paul Wotherspoon (C) 1127

Joan Phillips (UKIP) 397

Eddie Walsh (L) 298

Daniel Hutchinson (LD) 188

Mark Foster (LD) 180

Turnout 49.90%

C hold

ORCHARD

(two seats)

*Francis Oppler (LD) 617

Sandra Daniells (C) 447

*David Biss (LD) 437

Jan Cosgrove (L) 330

Simon mouatt (L) 270

Albert Bodle (BNP) 175

Turnout 34.22%

One C gain, one LD loss

PAGHAM AND ROSE GREEN

(three seats)

*Len Brown (C) 1523

*Dawn Hall (C) 1405

*Ash Patel (C) 1275

Janet Taylor (UKIP) 503

Pauline Nash (L) 488

Sue Harris (I) 318

Gregory Burt (LD) 292

Jason Passingham (LD) 255

Andrew Skinner (LD) 237

Turnout 44.45%

C hold

PEVENSEY

(two seats)

*Trevor Bence (C) 511

Roger Nash (L) 470

Bill Smee (C) 458

Simon Holland (L) 421

Kim Davis (LD) 366

Steve White (LD) 312

Mike Witchell (BNP) 160

Turnout 39.72%

One L gain, one C loss

WALBERTON

(one seat)

*Norman Dingemans (C) 826

Alan Fletcher (LD) 219

Jeannie Dunning (UKIP) 176

Turnout 54.15%

C hold

YAPTON

(two seats)

*Stephen Haymes (C) 1050

Angus McIntyre (C) 819

Alice Jackson (L) 406

Derek Ambler (UKIP) 320

Barbara Roberts (LD) 300

Turnout 31.33%

C hold

* denotes sitting councillor